wtorek, 20 listopada 2018

Odlewnie Polskie ze znakomitym III kw.

Jedną z analiz po wynikach III kw. opublikowaną tydzień temu na Portalu Analiz (na Forum tylko dla abonamentów) jest analiza spółki Odlewnie Polskie, która pokazały bardzo mocny III kw.
Spółka po przejściach zakończyła z sukcesem postępowanie układowe i obecnie zaczyna pokazywać rekordowe wyniki.Chcesz więcej analiz - zostań abonentem Portalu Analiz. Tam na Forum i Czacie więcej pytań, więcej odpowiedzi, więcej analiz (PRZEJDŹ NA PORTAL ANALIZ).

Nazwa od razu wskazuje, czym zajmuje się spółka - produkcją odlewów żeliwnych. Zakład produkcyjny znajduje się w Starachowicach, a dodatkowo usługowo realizowana jest produkcja w Niemczech dla Claas Guss. Aż 85% przychodów uzyskiwanych lub ustalanych jest w walutach obcych.


III kw. był bardzo udany, a z punktu widzenia EBIT wręcz rekordowy. Jednak jak się policzy sprzedaż odlewów w tonach to III kw. już nie wygląda tak mocno. 4636 t w samym III kw. to niżej o 2% r/r. Spółce sprzyja jednak kurs EUR, a przychody oparte o waluty obce (głównie EUR) to 83% wartości.

Rośnie bardzo mocno wartość usług odlewniczych świadczonych w Niemczech dla Claas Guss. W III kw. ponad 10 mln zł (+38,8%).

ObrazekObrazek

Łącznie przychody ze sprzedaży w samym III kw. osiągnęły poziom 49,6 mln zł (+16,1%).

Obrazek

Warto przytoczyć wyjaśnienia z raportu na temat wpływu czynników na wyniki po 3 kwartałach.
Obrazek

Głównym surowcem do produkcji jest surówka i złom, których ceny publikuje OIG (link) i wylicza tzw. wskaźnik materiałowy. A on ostatnio spadł poniżej poziomu z 2017 roku. Osłabienie PLN wobec EUR oraz zatrzymanie wzrostu kosztu surowca wpłynęło na wzrost realizowanej marży ze sprzedaży.

ObrazekObrazek

Analizując wyniki poszczególnych kwartałów widać, że w II kw. był gorszy wynik związany z jednorazowym utworzeniem rezerwy na odprawy emerytalne po zmianach zasad uchwalonych przez Radę Nadzorczą w kwietniu 2018 roku dla kluczowych pracowników Spółki. Rezerwa wyniosła 2218 tys. zł i zwiększyła koszty ogólne. Wiadomo było, że tego kosztu nie będzie w III kw. i można było się spodziewać zysku brutto co najmniej o te 2 mln zł wyższego w III kw. Uwzględniając wskazane wyżej czynniki wyniki po 3 kwartałach byłyby jeszcze lepsze.

ObrazekObrazek

Zysk netto 4,8 mln zł jest aż o 66% wyższy r/r.

Odlewnie zakończyły postępowanie układowe i spłaciły w całości należności układowe. 

Spółka osiąga mocne przepływy operacyjne (ponad 13 mln zł po 3 kwartałach 2018 roku) i wykorzystuje je do modernizacji i inwestycji w zakład produkcyjny (16 mln zł).

Obrazek

Kluczowa dla przyszłości jest koniunktura gospodarcza i od niej zależy wzrost przychodów i wyników. Dodatkowo istotne są kurs EURPLN, cena złomu i surówki, cena energii oraz presja na wynagrodzenia.

Natomiast świadczenie usług odlewniczych w Niemczech obarczone jest ryzykiem zmian prawnych w zakresie pracowników delegowanych.

Warto też zwrócić uwagę na koszt energii. W 2016 roku wyniósł on 8,7 mln zł (brak danych za 2017 rok). Zatem wyższe ceny energii to wzrost nawet o 5-7 mln zł rocznie. Natomiast dotyczy to wszystkich odlewni, zatem można zakładać, że część tego kosztu zostanie przerzucona na odbiorców.

Mimo tych ryzyk trzeba z uznaniem popatrzeć na progres jaki zrobiła spółka w tym roku, która dopiero co zakończyła postępowanie układowe.
Obecna kapitalizacja to 62 mln zł (C/Z=5,2).


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

1 komentarz :

  1. Mam jakiś sentyment do tej spółki...Spółka z tradcjami, wspierająca lokalna społeczność. W latach 2008-2009 została oszukana. Karma wraca. Zagrożenie jest spore, bo ceny energii w przyszłym roku i pakiety motywacyjne. Jeszcze niska płynność...ale Spółka się powinna obronić. Waluty to powinny skompensować. Ta skrajnie niska płynność jest trochę dziwna...Analogia są Ropczyce. Dwie,fajne spółki o "podobnym klimacie". Kiedyś to rynek doceni...

    Nieuk.

    OdpowiedzUsuń