piątek, 23 listopada 2018

Crowdfunding udziałów

Kolejny raz pyta się ktoś mnie o crowdfunding udziałów. Uwaga -  to są inwestycje podwyższonego ryzyka przeznaczone dla inwestorów znających branżę i mogących pozwolić sobie na stratę zainwestowanych pieniędzy (czyli tylko ułamek posiadanego kapitału). Piękne wizje przyszłości, hasła "marka skazana na sukces" i karton piwa nie gwarantują sukcesu przedsięwzięcia.

Kto choć trochę jest na rynku i słyszał wizje spółek wchodzących na NewConnect wie, że wiele z nich się nie sprawdziło, więc warto być ostrożnym i sprawdzić dokładnie każdą ofertę.

Trzeba mieć świadomość, że kupujesz udziały spółki nienotowanej czyli poza kontrolą KNF-u czy GPW. Po prostu jedna z tysięcy spółek z o.o. na rynku. Tym samym sprzedaż tych udziałów jest bardzo mocno ograniczona - na podstawie umowy cywilnej, ale jak znajdzie się chętny na kupno. A jako mniejszościowy udziałowiec masz niewielki (o ile jakikolwiek) wpływ na to, co się dzieje w spółce. Pamiętaj, że jak fundusze wchodzą do spółek niepublicznych to zazwyczaj umowami zabezpieczają sobie prawo kontroli i wpływu na działalność. Tu nie masz nic takiego.

W obecnej ofercie crowdfundingowej dr. Brew (kolejny browar - pomijam ocenę tego sektora) w materiałach dla inwestorów nie ujawnił sprawozdań finansowych (np. przy ofertach publicznych spółek akcyjnych jest to podstawowy wymóg). Co ciekawe powinny być w KRS, ale zamiast sprawozdań za 2017 rok są .... za 2016 rok !!!

Wynika z nich, że kapitał wynosił zaledwie 732 tys. zł, a zysk netto 291 tys. zł.

Przedstawiciel pośrednika Gerda Broker na moje pytanie, co ze sprawozdaniami powiedział, że inwestorzy, którzy wykupią udziały będą dostawać je kwartalnie, a obecnie wystarczy prezentacja.

Dr.Brew posiłkuje się wyceną dokonaną przez PwC Advisory.
Jak przeczytamy w prezentacji :
Tylko jak się otworzy wycenę PWC to od razu można przeczytać:
Czyli 5,4-8,1 mln zł - tego nie znajdziesz w prezentacji.

Jedynie w scenariuszu rozwojowym uwarunkowanym kupnem browaru Lwówek dzięki uzyskanych środkom ze zbiórki i kredytowi oraz osiągnięciem zakładanych poziomów produkcji i sprzedaży oraz marży PWC wyliczył hipotetyczną wartość spółki.

Oczywiście, jeżeli spełni się zakładany skok przychodów i zysków (a PWC zastrzega, że oni nie weryfikowali możliwości realizacji tego scenariusza):

Podsumowując traktuj oferty crowdfundingowe objęcia udziałów jak obciążone większym ryzykiem. Dokładnie je analizuj i poznaj rynek, zarząd, szansę na realizację planów oraz sprawozdania finansowe.
Ja zdecydowanie odradzam przeciętnemu inwestorowi giełdowemu.


PS Komentarz spółki Dr. Brew do powyższego wpisu (otrzymany 29-11-2018):

Oświadczenie Zarządu Doctor Brew sp. z o.o.

1.     Przez cały okres działalności w formie spółki kapitałowej, zgodnie z prawnym obowiązkiem spółka dostarczała i dostarcza sprawozdania finansowe do KRS, w tymsprawozdanie finansowe spółki za 2017 rok. Na koniec roku 2017 Doctor Brew sp. z o.o. osiągnął 6,082 mln przychodów ze sprzedaży oraz 503 tys. zysku netto. Wartości te zostały uwzględnionew prezentacji inwestorskiej (slajd nr 7) iwycenie PWC (str. 16).

2.     W prezentacji inwestorskiej znajduje się informacja o wycenie wartości spółki dokonanej przez PWC, która opiera się na wynikach finansowych spółki za 2017 rok. Obok m.in. założonego przez spółkę dyskonta i etapu realizacji strategii, wycena PWC była ona podstawą do ustalenia wartości pakietów inwestorskich w ofercie crowdfundingowej. Informacja o wartości bazowej wyceny, tj. 5,4 – 8,1 mln zł, jest również dostępna dla zainteresowanych inwestorów wraz z uzasadnieniem, w raporcie PWC, który obok prezentacji inwestorskiej stanowi załącznik do oferty objęcia udziałów.

3.     Co istotne, w ocenie Zarządu wartość spółki jest obecnie wyższa niż wycena bazowa PWC w związku z etapem realizacji strategii rozwoju. Wycena bazowa stanowi oszacowanie wartości na dzień 31.12.2017r., gdy spółka prowadziła działalność korzystając z kontraktowych mocy produkcyjnych. Dziś spółka już posiada podpisaną umowę dzierżawy i wyłączności zakupu BrowaruLwówek, oferującego znacznie większy potencjał produkcyjny niż spółka posiadała na koniec 2017 r., a proces przejęcia zarządzania produkcjąw Browarze został zakończony.

4.     Powyższe oznacza, żeobecnieadekwatny do oceny wartości spółki, a tym samym wartości pakietów inwestorskich, jest wariant rozwojowy, któryopiera się na scenariuszu wzrostu przychodów, a nie tylko warunkudojścia do skutku zakupu Browaru.
Przedmiotem wyceny jest osiągniecie określonych poziomów sprzedaży, dzięki włączeniu do dystrybucjipiw Lwówek, inwestycjom oraz więcej niżtrzykrotnie wyższemu potencjałowi produkcji (100 tys. hektolitrów rocznie w Browarze Lwówek, w miejsce dotychczasowych, kontraktowych mocy produkcyjnych w wysokości 30 tys. hektolitrów). Ten scenariusz już jest realizowany, a jego etap uwzględnia dyskonto do wartości 20 mln zł, przyjęte w ofercie dla inwestorów.Należy przy tym zaznaczyć, że wycena rozwojowa przedstawiona przez PWC jest wariantem ostrożnościowym.

5.     Wszyscy inwestorzy, którzy zdecydują się na objęcie udziałów, będą informowani o sytuacji finansowej i działalności Doctor Brew sp. z o.o. po zakończeniu każdego kwartału. Zarządzający mają wypracowane standardy w tym zakresie – od początku 2018r. akcjonariusze Doctor Brew SA, tj. spółki holdingowej, która jest właścicielem Doctor Brew sp. z o.o. otrzymują kwartalnie takie podsumowanie.

6.     Poza wszelką dyskusją jest stwierdzenie, że crowdfunding udziałowy, jak również inwestycje na New Connect,wiążą się z wyższym ryzykiem niż inwestycje w akcje spółek z głównego rynku giełdy. Dokonywanie porównań rozwijających się firm z gigantami giełdy pod kątem ryzyka inwestycji prowadzi do wniosków oczywistych. Decyduje o tym kilka czynników, w tym m.in. etap rozwoju podmiotów.Jednak w przypadku spółki Doctor Brew stwierdzenia sugerujące brak rzetelności w informowaniu o kondycji spółki są nieprawdziwe i krzywdzące.

Tomasz Suchowierski, członek zarządu ds. finansowych, Doctor Brew sp. z o.o.Mój komentarz do opinii:
1. W KRS nie są widoczne sprawozdania za 2017 rok. Są tam sprawozdania za 2016 rok, co wskazałem w tekście.
Gdyby intencją spółki było przekazanie tych sprawozdań inwestorom to byłyby one dostępne w materiałach przekazywanych inwestorom.Dlaczego ich nie załączono?
Inwestorzy korzystający z materiałów ogólnodostępnych nie mają świadomości, jakie kapitały obecnie posiada spółka, jakie ma aktywa i zobowiązania oraz jaki zysk netto osiąga, co pozwoliłoby w sposób pełny ocenić obecną sytuację spółki, jej zasoby oraz możliwość realizacji planów.
2. W prezentacji nie ma podstawowej wyceny. PWC jednoznacznie wskazuje, że scenariusz rozwojowy to hipotetyczna wartość uwarunkowana wieloma założeniami, których pwc nie weryfikował.  I to zostało wskazane w tekście.
3. Subiektywna ocena wartości spółki to Państwa prawo. Myślę, że większość prezesów spółek notowanych na giełdzie ma też poczucie, że ich spółka jest więcej warta niż wycena rynkowa.
4. To ponownie Państwa prywatna opinia.
5. Istotna jest nie tylko informacja finansowa po zainwestowaniu pieniędzy, ale również przed zainwestowaniem pieniędzy, a tego w pełni nie zapewniliście inwestorom.
6. Zarzucają mi Państwo "sugerowanie nierzetelności". Wpis ten w obszarze dotyczącym dr.Brew punktuje braki i niedomówienia, jakie zostały przy tej ofercie popełnione. Sami oceńcie, czy wszystko zrobiliście prawidłowo.

Życzę wszystkim wrocławskim firmom sukcesów. Wam też. Naprawdę. Jednak zależy mi przede wszystkim na tym, żeby inwestorzy podejmowali decyzje w jak największym stopniu świadomi i z dostępem do wszystkich informacji. 

Spółka przekazała mi prywatnie raport za 2017 rok.
Poniżej RZiS i bilans.


3 komentarze :

 1. Mój ulubiony fragment "Wilka z Wallstreet", sprzedaż akcji startupu odkurzaczów:

  https://www.youtube.com/watch?v=nJzo5TDfamk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest mój ulubiony film:) Wydaje się, że jury zreflektowalo się i Leo otrzymał Oscara za "Zjawe". Ale to za Wilka powinien dostać. Majstersztyk. Trochę to opowieść o New Connect. Jeszcze świetny film to "Ryzyko" z Benem Afleckiem.

   Nieuk.

   Usuń
 2. Dzieki, dobrze wypunktowane. Jak dla mnie jedyna opcja zeby zainwestowac w cos takiego to spotkac sie z prezesem, poznac firme i produkt, i sprawozdania oczywiscie.

  Haha Wilkm z wallstreet swietny film, rzeczywiscie dobry fragment. Swoja droga tam jest tez przedstawiony typowy target group takich super-ofert, czyli listonosze, hydraulicy i tym podobni. Nic nie umniejszajac tym ciezko pracujacym ludziom, tacy najczesciej maja znikoma wiedze o produktach finansowych wiec sa podatni na takie get-rich-quick fraudy.

  OdpowiedzUsuń