poniedziałek, 10 grudnia 2018

Kowalski unika giełdy

Dosyć smutne wnioski przychodzą do głowy po analizie informacji GPW o obrotach poszczególnych grup inwestorów na giełdzie.
Coraz mniej przysłowiowego Kowalskiego, a coraz więcej zagranicy (często spekulacyjnej).

GPW co pół roku publikuje zestawienie obrotów z podziałem na poszczególne grupy (link).

Okazuje się, że w I półroczu 2018 roku jedynie 12% obrotu wygenerowali inwestorzy indywidualni krajowi. W 2006 roku było to 35%. To pokazuje jaką czystkę zrobiło załamanie w 2008 roku i jak wiele osób powiedziało sobie dość.


Rośnie udział zagranicy, ale patrząc po obrotach to raczej wynik słabości pozostałych grup - zniechęcenia indywidualnych, zniszczenia systemu OFE i odpływów z funduszy inwestycyjnych, które inwestują w akcje (m.in. kiepskie wyniki, wysokie prowizje, słaby marketing, siła alternatywnych inwestycji).

Liczba aktywnych rachunków maklerskich to jeden z najniższych poziomów w historii - 152 tys., czyli tylko 12% wszystkich otwartych rachunków.

Sukces rodzi sukces. Gdy jedni mówią, że kupili mieszkanie na wynajem inni też kupują. Gdy Amerykanin James mówił sąsiadowi, że zarobił na akcjach to sąsiad też kupił.
A u nas patrząc na nastroje inwestorów indywidualnych (wskaźnik INI liczony przez SII) to można jedynie usłyszeć narzekanie. Jedynie gamedeverzy piali z zachwytu, ale ich też uderzyła twarda rzeczywistość.

Winnych tego stanu rzeczy jest wielu - politycy jak zwykle zrobili swoje - jedni zniszczyli OFE, inni wolą nacjonalizować, a nie prywatyzować. A to wielkie giełdowe debiuty przyciągały masę nowych zainteresowanych giełdą.
Fundusze wolą twardo trzymać wysokie prowizje pomimo słabych wyników inwestycyjnych, co skutecznie zniechęca potencjalnych kupujących.
Wszelkiej maści pośrednicy i pseudo-doradcy inwestycyjni wpuścili w maliny niejednego wysysając z niego pieniądze. A reklamy forexowe i moda na kryptowaluty niszczyły znaczenie słowa 'inwestować' zamieniając ludzi w hazardzistów.

Skąd brać nadzieję?

W sumie jakieś światełko w tunelu jest - niskie wyceny, wzrosty cen nieruchomości i prawdopodobny szeroki marketing PPK w przyszłym roku. Dobre i to...

11 komentarzy :

 1. Pominąłeś trudniejsze problemy: 1) Za dużo jest na giełdzie takich spółek, które nie powinny się tam w ogóle znaleźć, a znalazły się tylko po to, by zarobić na IPO, z pomocą tendencyjnych rekomendacji
  2) Akcjonariusz mniejszościowy jest zwierzyną łowną, a nie partnerem, na równi oszukują go emitenci z dominującym kapitałem prywatnym jak i państwowym.
  3) Im słabsza koniunktura tym więcej patologii, bo jeśli na wzroście rynku nie zarobisz to musisz gdzieś sobie odbić.
  pzdr - tom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodałbym, że jako całość NC zrobił więcej szkód niż pożytku. Mocno obniżyli jakość spółek a postawili na ilość.


   Usuń
  2. NC w ogóle powinien przestać istnieć, bo to jest tylko siedlisko patologi na rynku kapitałowym w Ciemnogrodzie. Zamiast służyć start-up'om służy do oszukiwania akcjonariuszy.

   Usuń
  3. Są na giełdzie (w tym na NC) przypadki przekrętów, ale nie wrzucałbym wszystkiego do jednego garnka.
   Na NC pojawiły się też fajne firmy, które dzięki środkom z emisji zrobiły krok w przód.

   Usuń
  4. Dokładnie. Dobrze napisane.

   Usuń
 2. Do inteligentnych ludzi m.in. autora tego bloga: przez ile ostatnich miesięcy schodzi info że liderami obrotów były jakieś Goldmany ...
  I o czym to świadczy?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy mógłby Pan polecić jakieś książki w temacie analizy fundamentalnej lub takie, które uważa Pan, że inwestor powinien je przeczytać? :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam swój wykład - Praktyczne zastosowanie analizy finansowej. Jest po prawej stronie.
   Trudno mi polecić jakąś książkę, bo nie czytałem żadnej - po prostu zacząłem czytać sprawozdania finansowe, miałem na studiach i potem przy okazji przygotowywania się do egzaminu na doradcę inwestycyjnyego.
   Znajomy polecał książkę napisaną przez Stockwatch.pl Analiza fundamentalna wg Stockwatch. Trzeba u nich na stronie poszukać.

   Usuń
  2. Dziękuję. Wykład obejrzałem jak tylko się ukazał na Youtube :)

   Usuń
 4. Ja polecam fajny polski film obrazujący
  działanie wielu prezesów spółek głównie na Newcoonect a także na GPW.
  "To ja złodziej.."
  Podejrzewam że niektórzy pomyślą dwa razy nim zakupią akcje jakiejś spółki:)

  OdpowiedzUsuń
 5. jak by w TFI oplaty byly po 12% a nie marne 4% to by pomoglo rozruszac GPW , a tak to coz, jest jak jest

  OdpowiedzUsuń