wtorek, 18 grudnia 2018

Po NWZ PGS Software

Dziś wziąłem udział w NWZ jednej z lepszych wrocławskich spółek na giełdzie - PGS SOFTWARE.
Jest to firma informatyczna realizująca projekty na zlecenie.

PGS SOFTWARE to wrocławska firma założona prze z braci Pawła i Wojciecha Gurguli.
Jest to jeden z bohaterów rynku NewConnect, który przeczy tezie, że NC to same przekręty. PGS świetnie rozwinął się i przeszedł na rynek podstawowy GPW.

Ambicją spółki jest rozwijanie się w najnowszych technologiach - rozwiązania chmurowe, sztuczna inteligencja, wdrażanie Internet of Things czy Machine Learning.

Spółka chce być ekspertem w nowoczesnych rozwiązaniach. Dlatego kluczowym hasłem organizacji jest ciągłe szkolenie, a w projektach wykorzystanie potencjału w rozwiązaniach potentatów Google, Amazon czy Microsoft.

W latach 2014-2017 spółka rosła w tempie ponad 30% rocznie. Słabiej jednak zaczął się 2018 rok. Po 3 kwartałach wzrost wyniósł +21%. Jednak największy wpływ na to miał słaby I kw.


Spółka większość zamówień ma z Wielkiej Brytanii, ale rozwija się też w krajach skandynawskich i Niemczech. Strategicznym kierunkiem ma być DACH, czyli Niemcy, Austria i Szwajcaria. Polska to rynek właściwie śladowy.

I niestety słaby funt nie sprzyja w osiąganiu wysokiej marży. Do tego przestój w I kw. i "długa ławka" na początku roku. Stąd niższa rentowność.

PGS jest świetną spółką dywidendową. Co roku od lat przeznacza ok. 90% zysku na dywidendę.
I to chce dalej utrzymać.Dziś na NWZ były głosowane dwie uchwały.
Pierwsza dotyczyła wprowadzenia na rynek akcji serii I z programu motywacyjnego i było to czysto formalna uchwała, gdyż poprzednia (chyba z 2014 roku) dotyczyła wprowadzania akcji na NewConnect, a obecnie spółka jest na GPW.
Druga dotyczyła skupu do 10% akcji. 

Ostatnie WZ, w którym uczestniczyłem to było NWZ LiveChat, na którym Zarząd zignorował akcjonariuszy nie pojawiając się (relacja).
Tym razem było tak, jak być powinno na każdym WZ - cały zarząd, otwarta rozmowa, wyczerpujące odpowiedzi i szacunek dla akcjonariuszy.

Bardzo ciekawe było spojrzenie na rynek IT.
Prezes uważa, że olbrzymia przyszłość jest w chmurze i jest to dopiero początek drogi. Chmura zlikwidowała ograniczenia w przetwarzaniu danych i jest to zmiana na miarę rewolucji przemysłowej. Wiele osób błędnie traktuje chmurę tylko jako większą serwerownię, a kluczowe jest wykorzystanie funkcjonalności, które ona daje. I warto korzystać z narzędzi jakie dają giganci - Amazon, Google, Microsoft. I w tym obszarze spółka chce się mocno rozwijać.
Ogólnie bardzo mocno podkreślane było utrzymanie kultury organizacji nastawionej na ciągłe szkolenie się i doskonalenie. Bo to przynosi długofalowe korzyści.

Analiza PGS SOFTWARE po wynikach III kw. i relacja z NWZ na Forum Portalu Analiz : LINK.

A już w czwartek będę na WZ AB SA.

6 komentarzy :

 1. Dzień dobry OBS,
  od kilku miesięcy interesuje się intensywnie GPW i doksztalcam. Ogladalem Pana bardzo ciekawy wykład nt AF tylko żałuję że zdążył Pan przedstawić tylko 1 spółkę... Może byłaby możliwość nagrania/stworzenia wykładu w którym analizuje Pan 2,3 spółki z różnych branż? :-)

  A teraz pytanie bardziej związane z artykułem, czy emisja akcji własnych jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym dla firmy? Jak czytam w uchwale zarządu ilość akcji ma wynosić 2tys a cena nominalna 0.02pln, a ile będzie wynosić cena emisyjna? Jak zwykle zachowuje się kurs notowań na gpw po emisji?

  I takie same pytania miałbym odnośnie skupu akcji przez firmę, czy jest to zjawisko pozytywne? Jak później zachowuje się kurs notowań?

  Z góry bardzo dziękuję i zaznaczam ze dopiero się uczę ale zaczyna mi się to podobać ;-)
  Da ViduS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Planuję nagranie jak robię analizy spółek, ale to jeszcze chwilę potrwa.
   Emisja akcji własnych może być pozytywna, a może być negatywna. To zależy.
   Jeśli chodzi o PGS to spółka prowadzi program motywacyjny oparty o uzyskanie akcji spółki. I takie programy co do zasady moim zdaniem są pozytywne. Oczywiście wszystko zależy od parametrów.
   Skup akcji też co do zasady wspiera kurs. Ale w tym przypadku tak nie będzie, bo nie planują tego skupu w celu wspierania kursu na giełdzie.

   Usuń
  2. Czy jest możliwy powrót wątku w OBS "ciekaw spółki z newconnect" ?
   AD

   Usuń
  3. Pewnie tak, choć płynność na tym rynku jest coraz niższa.
   A biorąc pod uwagę mocno przecenione spółki na rynku głównym to bardziej zalecałbym szukanie tam okazji inwestycyjnych.

   Na NC naprawdę nieliczne spółki są warte uwagi.

   Usuń
 2. PGS też najpierw był na nc a z branży informatycznej jest też parę tanich spółek np. Sevenet,Eonet,XPlus czy Madkom.
  Pozdrawiam AD

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tym Sevenet to bylbym ostrożny...Capital One Advisers (moim zdaniem najlepszy AD na NC) ucierpiał na opinii...Miałem w ogóle wziąć udział w private placement tej spółki. Jednak plotki z rynku dochodziły takie, że spółka coś kombinuje...Ponoć już "walili" sciemę doradcy przy sporzadzaniu dokumentu informacyjnego. Być może kurs wzrośnie-ja tego nie wiem, ale w tym przypadku zachowalbym szczególną ostrożność...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń