piątek, 11 stycznia 2019

Analiza spółki ARCTIC PAPER

Arctic Paper jest jednym z większych europejskich producentów papieru wysokiej jakości.
W roku 2017 grupa opracowała, a w 2018 roku ogłosiła strategię: Przyszłość jest w papierze – Agenda Strategiczna 2022.

Arctic Paper jest jednym z większych europejskich producentów papieru wysokiej jakości. Produkuje papier wykorzystywany do druku książek, kalendarzy, materiałów reklamowych itp. (nie produkuje papieru do druku gazet czy papieru ksero).  Posiada 3 papiernie, a także 51% udziałów (kontrolę) w spółce posiadającej 2 celulozownie – czyli wytwarzającej surowiec do produkcji papieru. Gdy rosną ceny celulozy, mniej zarabiają papiernie, a więcej celulozownie. I odwrotnie. Na poziomie grupy ma zatem miejsce stabilizacja marży. Niestety problemem jest to, że rynek papieru ma tendencję spadkową i występuje nadpodaż mocy produkcyjnych.

W latach 2015-2016 grupa dokonała refinansowania zadłużenia finansowego, a także wprowadziła program efektywności kosztowej. W roku 2017 grupa opracowała, a w 2018 roku ogłosiła strategię: Przyszłość jest w papierze – Agenda Strategiczna 2022, która jest wdrażana i której celem jest osiągnięcie trwale wyższej rentowności. W ramach strategii grupa dąży również do wzrostu udziału sprzedaży w segmentach produktów specjalistycznych, takich jak druk cyfrowy czy wysokiej jakości projektowanie graficzne. Obecnie 20% produkcji (tony) i 26% sprzedaży stanowią papiery specjalistyczne i premium.
Grupa od 2012 roku posiada 51% udziałów w producencie celulozy – Rotteneros. Co ciekawe rynkowa wartość 51% udziałów w Rotteneros (akcje spółki notowane są na giełdzie) przewyższa wycenę całej grupy Arctic Paper.
Po 3 kwartałach 2018 roku przychody wyniosły 2,38 mld zł (+7,4%), a zysk netto 90,9 mln zł (+100%). Choć zysk przynależny akcjonariuszom jednostki dominującej już tylko 45 mln zł (-11%).

Aktualna kapitalizacja = 220 mln zł. C/Z=7,2, ale po IV kw. powinien jeszcze spaść do poziomu 4-5.

Pełna analiza przekrojowa przygotowana przez Remiego na PortalAnaliz.pl dla abonentów.


Portal Analiz to 19 analiz przekrojowych, kilkadziesiąt analiz po wynikach, Forum i Czat dla inwestorów.


Odblokowana została analiza INSTAL KRAKÓW z poprzedniego tygodnia. Jeśli nie jesteś abonentem Portalu Analiz to możesz poznać, jak wyglądają nasze analizy.Dla abonentów na Forum opublikowałem dziś analizę SUNEX - polskiej producenta kolektorów słonecznych i elementów instalacji solarnych oraz pomp ciepła. Rozmawiałem dziś z Prezesem spółki, co pozwoliło lepiej zrozumieć i poznać SUNEX.

Przychody SUNEX SA


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz