czwartek, 24 stycznia 2019

Prime Minerals - wspomnienie ku zastanowieniu


Prime Minerals to spółka, która była przed laty jedną z najgorętszych na NC osiągając kapitalizację 200 mln zł. Wyobraźnię inwestorów rozgrzewała wizja wydobywania rudy niklu w Indonezji.

O spółkę dostałem zapytanie na czacie na Portalu Analiz, a ponieważ jest to ciekawy przypadek to napiszę też tutaj o niej trochę.

Prime Minerals zasłynął uzyskaniem licencji na wydobywanie rudy niklu na indonezyjskiej wyspie Sulawesi w Indonezji. Opis projektu Morowali znajdziecie tu: link.
Nawet dziś można przeczytać, że rozpoczęcie produkcji planowane jest na drugą połowę 2017 roku.
Niestety w zakładce 'Aktualności' mamy ostatni wpis z czerwca 2017 roku, a w zakładce 'Stan realizacji projektu' można ciągle przeczytać o pracach planowanych do wykonania w drugiej połowie 2017 roku.

Z raportu za III kw. 2018 r.:
"W III kwartale 2018 roku Grupa Kapitałowa w projekcie indonezyjskim skupiła się na rozpoznaniu rynku w kontekście potencjalnych wykonawców planowanych prac terenowych oraz administracyjnych związanych gównie z pracami leśnymi. Wykonano również roboty terenowe na koncesji spółki zależnej PT Bintang Sinar Perkasa mające na celu udostępnienie złoża wapienia."

Jak widać o wydobywaniu rudy niklu niestety nie przeczytamy, a spółka "skupiła się na rozpoznaniu rynku w kontekście potencjalnych wykonawców prac terenowych". I na razie jest mowa o przygotowaniu do wydobycia ... wapienia.

Spółka też realizuje obrót złotem (sztaby i monety). W III kw. potężne przychody (ponad 40 mln zł) mogły robić wrażenie.
Jednak jak popatrzymy się w RZiS to można zobaczyć:

Jak widać zysku z tego niewiele. W III kw. zaledwie 27 tys. zł z obrotu ponad 40 mln zł.

Kapitalizacja z 200 mln zł spadła do 20 mln zł pod koniec 2018 roku.
Kapitały niby wysokie (140 mln zł z udziałami mniejszości), ale główne aktywo to licencja na wydobywanie rudy niklu (126 mln zł).

I piszę to, jako przestrogę dla wszystkich, którzy wierzą w wielkie plany kreślone przez prezesów spółek giełdowych. Ostrożnie!!! Niejeden na giełdzie się przejechał na pięknych obietnicach.

Ale to historia.

Obecnie spółka została przejęta przez EFF - głównego akcjonariusza grupy Elemental (analiza grupy Elemental jest na Forum Portalu Analiz). Zapowiedziała też rozpoczęcie nowej działalności - obrót odpadami i ich przetwarzanie. Chodzi o katalizatory i płytki elektroniczne. I ma to robić w Azji.
Czyli coś, czym obecnie zajmuje się Elemental w Europie.
Koncepcja ciekawa, ale na razie w fazie start-upu, więc trudno coś wyrokować. Natomiast warto obserwować komunikaty, bo może to być całkiem ciekawy rynek. Tylko, że do tego trzeba kapitału.

2 komentarze :

  1. Cześć Paweł, Przyglądałem się właśnie strukturze akcjonariatu. Wygląda na to , że tam same fundusze siedzą. Brak jakiegokolwiek człowieka. To ciekawe .

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepraszam źle mi się wyświetliło. Prime Car Menagement mi się wyświetlił i tam były same fundusze. Można spojrzeć ciekawie to wygląda.

    OdpowiedzUsuń