czwartek, 10 stycznia 2019

Sprzedaż mieszkań jednak na minusie (aktualizacja)

Spłynęły kolejne informacje od deweloperów za IV kw. o sprzedaży i potwierdzają tezę o spowolnieniu. -14% w 2018 roku i aż -28% w samym IV kw. pokazują, że boom w deweloperce przygasa.
Największy spadek w 2018 roku zaliczył i2 Development (-51% link - o spółce po ZWZ) i Polnord -40%. Zyskały nienotowana Victoria Dom (+31%; ma obligacje na Catalyst) i Marvipol Development +10% (link - o spółce).

Sprzedaż mieszkań:
źródło: informacje ze spółek + PAP (link)


Te dane potwierdzają, że po niesamowitym 2017 roku musiało przyjść schłodzenie.
Deweloperzy po dynamicznej sprzedaży zmniejszyli swoje oferty i uruchomienie nowych projektów nie nadążało za sprzedażą.
Ale IV kw. pokazuje, że to nie tylko problem podaży.
Koszty wykonawstwa wzrosły, co przełożyło się na wzrost cen nieruchomości. I mniejszą opłacalność inwestycji w mieszkania na najem.

Oczywiście są to wyniki dużo lepsze niż w latach przed 2017 rokiem. Jednak można zakładać, że w kolejnym roku nie uda się osiągnąć sprzedaży z 2017 roku przy przewidywanym spowolnieniu gospodarczym.

Ranking wg ilości sprzedanych mieszkań w 2018 roku:


źródło: informacje ze spółek + PAP (link)

Natomiast mocna sprzedaż w 2017 roku przełoży się na wysokie przychody w 2018 roku - przychód
wykazywany w momencie przekazania gotowych mieszkań.
Oczywiście pozostaje pytanie na ile deweloperzy zabezpieczyli się przed wzrostem kosztów wykonawstwa mieszkań sprzedawanych na etapie dziury w ziemi.

2 komentarze :

 1. "Deweloperzy księgują jednak sprzedaż nie w momencie podpisania umowy, ale przekazania kluczy. W efekcie w wynikach finansowych rozpoznają lokale sprzedane zazwyczaj około 1,5 roku wcześniej. Publikowane dotychczas wyniki są więc niezłe, gdyż bazują na rekordowej sprzedaży z 2017 r."

  https://www.pb.pl/uokik-moze-ograniczyc-potencjal-deweloperow-950136

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałem przecież:
   "Natomiast mocna sprzedaż w 2017 roku przełoży się na wysokie przychody w 2018 roku - przychód wykazywany w momencie przekazania gotowych mieszkań."

   Usuń