poniedziałek, 25 lutego 2019

AMBRA - zaskakująco dobry IV kw.

Wyniki AMBRY w IV kw. 2018 zrobiły na mnie wrażenie. Niskie zbiory winogron w 2017 roku spowodowały mocny wzrost cen win, co AMBRA odczuła dopiero w II półroczu 2018 roku, a jednak o ile w III kw. było słabo to już IV kw. pokazał, że grupa ma zdolność do obrony swoich marż.

______________________

Analiza po wynikach IV kw. 2018 r. pojawiła się na Forum Portalu Analiz 21 lutego. Od tego dnia kurs wzrósł o 10%.
Na Forum również spostrzeżenia po konferencji AMBRY w Warszawie po wynikach.

Analiza przekrojowa AMBRY (bezpłatna): LINK . Pozwala zrozumieć spółkę i czynniki wpływające na wyniki. Od publikacji tej analizy kurs wzrósł o 34% (z uwzględnieniem dywidendy).

______________________

Ostatni przekaz od spółki był taki: "Wzrost cen wina ze zbiorów roku 2017 może mieć negatywny wpływ na rentowność marży ze sprzedaży w pierwszych kwartałach roku 2018/2019. W celu skompensowania negatywnego wpływu wyższych cen wina Grupa AMBRA planuje przeprowadzać podwyżki cen, które powinny pozwolić powrócić do standardowego poziomu marży w drugiej połowie roku obrotowego 2018/2019."

To zdanie wyrażało obawy o wyniki IV kw. 2018 roku, a jednak ten okazał się bardzo dobry. A jest to sezonowo kluczowy kwartał dla wyników rocznych grupy.

Przychody w IV kw. 2018 r. wyniosły 214 mln zł i wzrosły aż o ponad 10%.


Mocny wzrost zanotowały Rumunia oraz Czechy i Słowacja.Średnia cena butelki wzrosła w IV kw. z 6,36 zł do 6,72 zł. (+5,6%)

Dzięki temu udało się podnieść marżę brutto ze sprzedaży z 45,1% do 45,4%. W tym kwartale nie było żadnych niespodziewanych zdarzeń jednorazowych, więc zysk netto dzięki rosnącej skali biznesu wzrósł o 24% do 35,0 mln zł. Podobnie zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł o 24% do 29,0 mln zł.

A zatem najważniejsze obawy wiszące nad spółką (brak możliwości przerzucenia kosztów na odbiorców) rozwiały się. A ponieważ tak jak napisałem w analizie przekrojowej zbiory w 2018 roku były już lepsze to można oczekiwać dalszej poprawy wyników w kolejnych kwartałach i kolejnej sowitej dywidendy.

6 komentarzy :

 1. Obs, czy w przypadku Telliani też może być dobrze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie ta półka. Telliani dużo sprzedawał przez Piotra i Pawła. I to wypadło. Oni więc ruszają jakby od nowa bez głównego odbiorcy.

   Usuń
 2. Jak myślisz, co się dzieje na Atlasest? Może tam być jakiś pozytywny scenariusz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wycofanie z giełdy obstawiam. Już jest pozytywny scenariusz.

   Usuń
 3. To akurat negatywny scenariusz, bo mogą za złotówkę wycofać spółkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozytywny jest obecny wzrost kursu. To prawda, że wycofanie wisi nad spółką.

   Usuń