piątek, 8 lutego 2019

APATOR - nowa analiza, nowy autor

Apator to spółka notowana od ponad 20 lat na GPW, które oferuje produkty w zakresie odczytu oraz rozliczania różnych mediów (energia elektryczna, gaz, woda, ciepło). Spółka od ponad roku posiada nowego prezesa, który pod koniec 2018 roku zaprezentował ambitną strategię na lata 2019-2023.
Na Portalu Analiz analiza przekrojowa grupy APATOR przygotowana przez Przemka Staniszewskiego!


Zmiana Zarządu przynosi pierwsze efekty, ograniczenie mniej rentownej sprzedaży przełożyło się na wyższe wyniki na poziomie zysku operacyjnego oraz netto i dość wysokie prawdopodobieństwo realizacji prognozy w roku 2018. Jej realizacja oczywiście uprawdopodobni scenariusz wykonania ambitnego planu na rok 2023, który zakłada podwojenie wyniku na poziomie EBITDA. Otoczenie makro powinno spółce sprzyjać, w związku z przewidywaną nowelizacją prawa energetycznego, co w do 2026 roku powinno wywołać konieczność wymiany aż 80 proc. liczników energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.

Spółka musi poradzić sobie jednak z rosnącymi kosztami pracy, dość istotnymi w jej rachunku wyników oraz zdobywać rentowne kontrakty zagraniczne. W bilansie spółki widać istotne ryzyka: wartość firmy nabytych spółek, skapitalizowane nakłady na prace rozwojowe, czy problemy z kontraktami z lat poprzednich. Strategia na rok 2023 oparta jest w dużej mierze o cele ilościowe określone w proponowanej nowelizacji prawa energetycznego, a jak wiadomo proces legislacyjny w Polsce czasami podlega szybkim i nie zawsze pożądanym zmianom.
Zapraszam do lektury pełnej analizy spółki, a także dyskusji o Apatorze na dedykowanym wątku forum Portalu Analiz.

25 komentarzy :

 1. Fajna analiza. Ale ile taka spółka może wzrosnąć? Bo mnie to interesuje. Jest ciekawa fundamentalnie. To fakt.

  Pierwsze musi Amica wzrosnąć do 200 zł urosnąć, żeby inwestor się mógł tym zainteresować. Jeszcze dywidenda co raz mniejsza...


  Nieuk.  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieuk a dlaczego się odnosisz do Amica przy Apatorze? Nie załapałem tego. Apator ma drivery wzrostu tylko pytanie czy się zrealizują - one są częściowo od nich zależne tylko. Ale wycena nie jest niska a wyzwania mają przed sobą też duże.

   Usuń
  2. Cześć Przemku,

   No to było głupie z mojej strony. Ja się z tym wszystkim zgadzam o Apatorze. Chodziło mi o to, że niektóre "misie" są zawsze nieco bardziej lubiane i po prostu może kapitał się za nie "szybciej bierze". Co wcale nie oznacza, że tutaj nie będzie aprecjacji.

   Oby więcej na rynku takich spółek jak Apator na rynku;)

   Pozdrawiam serdecznie,


   Nieuk.

   Usuń
  3. Dr UK ;)
   żadne głupie - po prostu nie skumałem tej Amiki w stosunku do Apatora. Masz zdecydowaną rację, że niektóre misie są o wiele bardziej grane przez kapitał to prawda. W sumie to byłaby ciekawa praca naukowa do zrobienia aby spróbować uchwycić czy wpływ na to ma free float czy niekoniecznie - na pierwszy rzut oka oczywiście tak, ale to jest chyba trochę bardziej skomplikowane. Inna sprawa, że te mody się zmieniają i niektórzy wypadają z mody a inni wchodzą.
   Apator jest, w mojej ocenie, spółka defensywną, która jednak w sporej części swojego życia na GPW była wyceniana raczej jako tak, która w końcu zacznie się szybko rozwijać - co tak naprawdę nigdy do końca nie nastąpiło. Pytanie czy teraz nastąpi - mądre liczniki (smart metering) to już trochę jak Yeti - niby jest ale nikt go nigdy nie widział ;)

   Usuń
  4. Przemek, a przyglądałeś się w tym sektorze APN, czy RLP? Niżej wycenianie, mocne bilanse. Jednej z nich jestem nawet akcjonariuszem, dlatego nie chętnie podchodzę do kupna np. m.in. Apatora - bo jest drożej wyceniany i rynek już nie ten co 15 lat wstecz. Zastanawiam się, czy jakaś konsolidacja nie nastąpi, bo aby zasłynąć za granicą trzeba, oprócz produktu, mieć jeszcze kapitał, a konkurencja nie mniejsza niż w PL!

   Apropos Relpolu - jak wiecie duży pakiet ma tam Altus, kiedy zaczęły się kłopoty Relpol stał w miejscu (jak od długiego czasu). Pakiet został w rękach Altusa ze względu na good DY. Na forum Stockwatch-a czytałem ciekawe kom. ludzi znających Spółkę - sugerowano konsolidację, czy inwestora branżowego Altusowi. ŁD.

   Usuń
  5. Nie, patrzyłem tylko na Apator - konsolidacja zawsze i wszędzie może być - pytani e tylko kto będzie konsolidował. Apator jak widac ma dużo OFE i funduszy, ale role rozdaje 5 osób fizyznych. Pewno na te dwie spółki rzucę okiem po wynikach rocznych. Generalnie ten biznes (apatora) to takie never ending story z smart metering...

   Usuń
  6. Mam pewnie przemyślenia w tym temacie, nawet robiłem trochę re-search, ale ponieważ zakładam, że ten blog śledzą też te "anale" z fundów nie chcę podpowiadać co sobie skojarzyłem czytając inf. (...) niech sobie Ci excel-owce myślą w końcu za to biorą wynagrodzenia m.in.! ;-) Gdybyś mógł podać mi kontakt elektroniczny do siebie - chętnie podzielę się tym co uważam. ŁD.

   Usuń
  7. Mam pewnie przemyślenia w tym temacie, nawet robiłem trochę re-search, ale ponieważ zakładam, że ten blog śledzą też te "anale" z fundów nie chcę podpowiadać co sobie skojarzyłem czytając inf. (...) niech sobie Ci excel-owce myślą w końcu za to biorą wynagrodzenia m.in.! ;-) Gdybyś mógł podać mi kontakt elektroniczny do siebie - chętnie podzielę się tym co uważam. ŁD.

   Usuń
  8. Przemku,

   Jeśli ja jestem dr Uk:) To Ty i Paweł powinniście być w Zarządzie Polskiej Akademii Nauk. Mówię serio.

   Co do tego, że każda spółka ma swój czas- też racja. Tylko z drugiej strony zgadzam się z @ŁD. Mianowicie odebrałem to, że niektóre spółki odbijają się o sufit - i nie chodzi mi tu o opory at. Oczywiście, że można w przypadku wiele z nich liczyć na wezwanie (potencjalne dyskonto), ale to nie high technology gdzie mogą rozwinąć się niewiadomo jak. Oczywiście abstrahuje od potencjalnej, silnej hossy gdzie wszystko będzie rosło.

   Ta praca naukowa-to byłaby bardzo ciekawa sprawe. Takie ujęcie wieloaspektowe z różnorodnością komparatystyki.

   @ŁD- a co Ciebie obchodzą anale?;) To oczywista oczywistość, że śledzą. Potraktuj ich jako jako skrót i miej ich tam, skąd się wywodzi etymologia słowa. Dosłownie byliby idiotami, gdyby takich blogów nie czytali.

   Pozdrawiam.

   Nieuk.

   Usuń
  9. pstaniszewski@wp.pl
   Jesteś - jesteś Dr UK :)
   Z tym, że każda spóła ma swój czas - oczywiście masz rację - ja bym tez to skomentował w trochę bardziej brutalny sposób - każda potwora znajdzie swojego amatora ;).
   A co Apator a- to fakt - to jest spółka defensywna, więc trudno po takiej oczekiwać, że nagle będzie high-tech i nagle wynalezie jakiś cudowny lek lub coś podobnego. Apator ma też inne wady ( o których piszę w analizie) i daleki jestem od stwierdzenia, że to super spółka. Ale ma ten trigger jakim są smart metering - problem, ze ten trigger był również 5 lat temu. On zapewne kiedyś wypadli - tylko ,że jeśli to będzie dopiero 2023 (jak np. w strategii) to szkoda zachodu fakt.
   Ogólnie branża o tyle jest interesujące, że jest w miarę stały popyt, można lekko rozpychać się za granicą, ale inteligencja we wszelakich licznikach wcześniej czy później zawita - pytanie tylko kto na tym skorzysta.

   Usuń
  10. Tak jeszcze a propo anali - to mi się skojarzyło właśne, że wszyscy już odtrąbili, ze APator będzie te liczniki pordukował i będzie popyt bo jest ustawa. Ale na razie to jest dopiero projekt ustawy i jak to się skończy to zobaczymy. jak wiemy ministerstwo Energii ma chyba teraz lekko poważniejszy problem z cenami energii i na to raczej para idzie. Ale faktycznie nowelizacja smart meteringu jest w onsultacjach społecznych

   Usuń
  11. Przemku,

   konsultacje spoleczne. To propaganda...To jest fikcja. Ale Apator może na tym zyska, bo to polska spółka.

   Rozwaliłeś mnie hasłem, że każda potwora znajdzie swojego amatora:) Najlepiej flaga na "łeb" i za ojczyznę...

   A tak serio-silna konkurencja jest na tym rynku. Chyba potrzebowali by jakiejś kooperacji z jakąś firmą informatyczną. Też jest taka malusienka spółka Arcus, która konkuruje w temacie, ale już chyba musi płacić kary z niewywiazywania się z dostarczenia usług.

   Nieuk.

   Usuń
  12. Oczywiście, że propaganda - ale jako ustawa zainicjowana przez Ministerstwo musi taki etap przejść - choć jak wiemy nasi rządzący jak im zależy to lubią sobie opracować w ministerstwie a potem puścić jako projekt poselski - wtedy nie trzeba :p
   Pełna zgoda z ta konkurencją - jak będzie taka wymiana w dużym przecież europejskim kraju to się wszyscy zlecą - czy Apator z nimi wygra? Nie mam pojęcia - ale faktem jest, że to przede wszystkim Apator ma wypracowane pewne kontakty i pokazał na ile potrafi świadczyć serwis - więc to zapewne jest ich jakaś przewaga konkurencyjna. Ale prawdą jest też to, że wiadomo w jakim kierunku s wiat zmierza i coraz więcej znaczy elektronika oraz IoT w tym zakresie - dlatego też to mają być liczniki inteligentne. Mają swoją informatyczną firmę, mają swoje liczniki smart - ale jak będzie dalej - zobaczymy.

   Usuń
  13. Ja Im życzę powodzenia, bo to ułożona firma, dywidendowa. Ja nie szukam jakiegoś drugiego dna. Wczoraj też zwróciła moją uwagę Forte. Wiadome-wyniki gorsze na pewno będą. Była też pakietówka. Ciekaw jestem, jak będzie reagowala na złe komunikaty. Jeśli przynajmniej neutralnie-to może być odwrót trendu. Z techniki-to patrzę na ok.25 zł. Jak wejdzie PPK, to takie spółki chyba mają spory potencjał do wzrostu...ale nie wiem...Co o tym myślisz?

   Nieuk.

   Usuń
  14. O Forte pytasz tak? Plusem jest płynność, która na tej spółce bywała całkiem niezła. Spadła już naprawdę sporo (tak na oko to z 80% od szczytów), a przecież nadal ktoś te meble kupuje chyba :).

   Technikiem jesteś lepszy ode mnie, ale jak ja patrzę to po wybicu tych 25-26 zł potem jest przestrzeń do 35-40 czyli szansa na całkiem przyjemny trochę taki przynajmniej procentowo-wódczany zarobek w granicach 40% jest.

   Forte miała naprawdę duże problemy - bankructwo głównego klienta, koszty pracownicze, koszty surowca, problemy z osiągnięciem wydajności nowej fabryki płyt wiórowych. Natomiast być może to jest już wszystko w cenach a wstępne wyniki Q4 2018 pokazują, że być może najgorsze już za nimi. Choć z tym trzeba być ostrożnym i poczekać na końcowe i zobaczyć każdą linię RZiS. W Q4 2018 widzę duże PKO na 5mln zł, czyli baza była niska. Zresztą baza będzie za 2018 również niska więc jest szansa na pewien progres na poziomie zysków operacyjnych. Gorzej może być z zyskiem netto bo tam chyba pójdą duże koszty finansowe na spłatę kredytów. Nie pamiętam jak tam działają różnice kursowe - bardzo duży eksport ale równocześnie chyba duże walutowe kredyty.

   Nie analizowałem tej spółki w szczegółach więc takie tylko luźne przemyślenia.
   Jeszcze jedno - są w MWIG40 i są płynni więc jak się ruszy to mogą być beneficjentem zarówno PPK jak i innych fundów, a być może kiedyś również tego ETF-a na MWIG40.

   Ale to może faktycznie pomysł, aby im się przyjrzeć.

   pozdr
   P
   Ja z tą spółką mam jeden problemy, który nie pozwala mi się nią zainteresować na poważnie - nie widzę jej przewagi konkurencyjnej - robią tańsze meble niż by robili na zachodzie i maj(P. Formanowiczi Niemcy) jakieś dobre kontakty i tam sprzedają - ale wiemy jak to jest z płacami i energią w Polsce - to będzie rosło. A te kontakty też kiedyś się mogą skończyć.

   Usuń
  15. Dzięki. Nie mam tych akcji, ale obsrwuje. Ze mnie też średni technik-tak samo jak analityk fundamentalny. Prawda zawsze leży zawsze gdzieś tam pośrodku. Fajnie, że wziąłeś pod uwagę zagrożenia. Mnie to w sumie zawsze najbardziej interesuje. Ogólnie to ciekawa spółka moim zdaniem, ale.musi przekroczyć te poziomy, o których pisałeś. Nie mam tych akcji i wolałem poznać opinię madrzejszych ludzi ode mnie-nawet powierzchowną.

   Będę czekał na te poziomy, o których pisałeś. Dziękuję.

   Fajnie posluchać ludzi madrzejszych od siebie-panie profesorze;)

   Udanego weekendu,

   Nieuk.

   Usuń
  16. Nie uważaj, że jestem mądrzejszy od Ciebie - nie ma ku temu podstaw :) A patrząc na Twoje wpisy to stawiam wręcz teżzę odwrotną - Chyba w dużej części jesteś samoukiem (tak obstawiam) ale masz łeb na karku i bardzo sensowne przemyślenia (choć czasami zahaczające o spiskowe teorie dziejów ;)).

   Jeszcze jedno mi się przypomniało - to jest zarówno plus jak i minus. Forte po tak dużych spadkach jest nadal wyceniana na P/E dwucyfrowe koło 13-14. To jest jednak znak, że rynek oczekuje, że poprawa wyników nastąpi i najgorsze już za nami. Pytanie na ile będą musieli poprawić wynik, aby kurs poszedł w górę. Tak naprawdę tutaj by się przydało zrobić porządną wycenę tej spółki z perspektywami płynącymi z tej nowej fabryki. Choć chyba w ich wypadku jest to dość trudne bo dużo zmiennych (surowiec, kursy, zmiana klientów, zadłużenie etc.).

   Również udanego weekendu
   Przemek

   Usuń
  17. No jestem samoukiem. Dostalem parę razy po tyłku-to chyba w końcu wypada się nauczyć. A te spiskowe teorie dziejów-no to fakt. Raczej są to implikacje seriali, które nałogowo oglądam hehe:) Taki ze mnie pseudo-detektyw, ale w sumie to się przydaje. Nie bądź tak skromny-jesteś mądrzejszy. I to nie jest "ice making", to fakt.

   Co prawda miałem propozycję doktoratu, ale miałem biegać za jakimś profesorem i odwalać za niego robotę? Niech się pier****. Może jestem głupi, ale na głowę nie upadłem. Z resztą-dla mnie wykształcenie to drugorzędna sprawa. Liczy się człowiek.

   A co do Forte-muszę się stety/niestety zgodzić.

   Nieuk.

   Usuń
  18. @Nieuk - 15 lutego 2019 08:08
   Arcus - hmm. temat wyjątkowo ciekawy, mam z zaszłych czasów, bardzo zaszłych ;-) Tam jest spór z ENA o jedną z umów, wiele kwartałów negocjacji i sprawa ostatecznie poszła do sądu i tu uwaga co ciekawe (!) pozwanym Enea... śledzę to zagadnienie od strony prawnej, gdyż potrafię sobie z własnego doświadczenia wyobrazić jak ta umowa była skonstruowana (w oparciu o tamten stan prawny PZP i jak była wykonywana przede wszystkim przez OBIE strony!) i wydaje mi się, że jeżeli wystąpili o kwotę 3x przekraczającą obecną kapitalizację (piszę już z pamięci), ponieśli koszty wpisu (WPR) i analiz to muszą czuć się wyjątkowo pewnym. Proste myślenie - jeżeli uważam, że jestem w prawie i "pozywam o kilkadziesiąt mln. zł. SP", który ma nie ograniczne możliwości finansowe, aby się bronić, to muszę mieć mocne argumenty. Temat dla wyjątkowo cierpliwych.

   A tak btw. oni już zrezygnowali z dostarczania urządzeń w tym sektorze, bardziej same usług IT w tym obszarze, podejrzewam że będą szukać szans w konsorcjach. ŁD.

   Usuń
  19. Kiedyś miałem akcje Arcusa. Ten casus (żeby odpowiedzieć językiem prawniczym) jest bardzo ciekawy. Ale jakoś nie ufam zarządowi...Dzwiny przypadek...

   Pozdrawiam serdecznie,

   Nieuk.

   Usuń
  20. Też mam wątpliwości... ale puki Zarząd-właścicielem... stosuję ograniczoną zasadę, że siebie krzywdy robić nie będą... Generalnie moim zdaniem być poza akcjonariatem (nawet ułamkiem swojego kapit.) zanim nastąpi rozstrzygnięcie chociażby w I instancji jest niemądre. Wskaźnik na jaki ja zwracam uwagę (ROE) wygląda jak na firmę IT słabiutko, choć z drugiej strony będąc Czeredysem po co miałbym pokazywać wyniki (???), nie lepiej wegetować? Chcąc po taniości wykupić 1/3 pozostałych czekałbym cierpliwie do czasu tuż przed rozstrzygnięciem, ale jednocześnie podjąłbym próbę ściągnięcia firmy z parkietu za psi grosz (ile to na dziś 3,5-4 mln?). Sam kapitał zakładowy to prawie milion! Jeżeli oni osiągną chociaż połowę tego o co wystąpili do sądu cena za akcję dzień po inf. na giełdę będzie 2,5. ŁD.

   Usuń
 2. OBS może zerknął byś na społeczke ICD.
  W ostatnim tygodniu gigantyczne obtoty tzn 850 k na 1,1kk notowanych w Polsce wszyskich akcji. Z raportu widac ze chyba wychodzą z czułości. Widzisz jakieś zagrożenia, myślisz że warto wsadzić tutaj pare złotych ? Z góry dziękuje.
  tutaj link do raportu:
  http://biznes.pap.pl/pl/news/search/info/32392506,intercapital-property-development-adsic-(1-2019)-interim-non-consolidated-financial-report-as-of-31-12-2018

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzałem (z zamiłowania do nart, bo samo miejsce wygląda fajne) na www Spółki i przeczytałem:

   In October 2008 the Company received Act 14 and Certificate for completed rough construction for the project in Borovets. Until this date, however, all construction works on the project are frozen for an indefinite period of time due to lack of financing for its completion. The Company is actively searching for a partner who is willing to invest €2 500 000 for finishing the complex “Grand Borovets” so that it could be operated as a hotel.

   Dziwię się, że takie TFI jak PZU jest/było (stan na połowę 2018) w akcjonariacie... raportów nie czytałem, uważam, że szkoda czasu czytając to co Spółka pisze o jednym z 2 swoich projektów. No chyba, że ktoś wie, że znalazł się inwestor z kasą na dokończenie i uruchomienie hotelu? ŁD.

   Usuń
  2. Dla mnie to totalna egzotyka na rynku. Patrzę w bilans i od razu mnie odrzuca - brak kapitału i wysokie wyceny inwestycji długoterminowych. Potężne zadłużenie, a zyski na koniec roku z przeszacowań.
   A obrót wygląda na zabawę spółdzielni przerzucającą z jednej kieszeni do drugiej, żeby zasugerować duży obrót i wciągnąć stadko bezbronnych owieczek do golenia.

   Usuń
 3. Zerknąłem ale widzę że jeden z tematów Marina Cap funkcjonuje. Może takie zakupy się pojawiły bo ktoś jest zainteresowany projektem Grand Borovets i stad takie obroty,, po drugie te poziomy cenowe są trochę śmieszne na wciąganie owieczek. Trzeba oczywiście pamiętać że to Bułgarią więc wszystko jest możliwe.

  https://www.biznesradar.pl/wycena/INTERCAPITAL-PROPERTY-DEVELOPMENT

  OdpowiedzUsuń