poniedziałek, 18 lutego 2019

Hossa na MiŚ-ach ?

Ostatnie tygodnie pokazują siłę małych spółek na GPW. W grudniu przedstawiłem istotny z punktu widzenia kursów MiŚ-ów wykres: LINK - wpływy do funduszy inwestujących w akcje. Na polskiej giełdzie sprawdza się dość dobrze zasada - wpływają środki do funduszy akcyjnych (i inwestujących w dużym stopniu w akcje) to rosną MiS-ie. Ostatnie dane pokazują zakończenie ucieczki inwestorów z funduszy akcyjnych.

Obejrzyj : Czy jest BESSA?

Kluczowe tezy z powyższej prezentacji (z grudnia 2018 roku):
- na MiŚ-ach trwa bessa od marca 2017 roku - większość spółek na GPW spadła w tym czasie, stąd negatywne nastroje inwestorów indywidualnych,
- bessa "ukrywana" była przez lepsze zachowanie dużych spółek,
- kluczowym czynnikiem dla MiŚ-ów są napływy do funduszy inwestujących w akcje (akcyjne, absolutnej stopy zwrotu),
- jest kumulacja złych czynników i szansa na zmianę trendu na MiŚ-ach w 2019 roku.

Styczniowe dane z IZFiA o napływach do funduszy inwestycyjnych dają nadzieję, że bessa na MiŚ-ach się skończyła i teraz może zacząć się hossa.
Oczywiście istotne będą dane za kolejne miesiące, ale jak wspomniałem w powyższej prezentacji są czynniki, które mogą wspomagać napływy nowych środków do funduszy akcyjnych.

4 komentarze :

 1. Skąd pozyskujesz styczniowe dane? Na stronie izfa.pl sa tylko raporty za grudzień. Czy styczeń cyklicznie nie jest miesiącem "in plus" na przestrzeni ostatnich lat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www.izfa.pl/dane-statystyczne#nabycia-i-umorzenia-w-fi

   Usuń
  2. Zahamowanie tak gwałtownych odpływów jest moim zdaniem bardzo pozytywnym sygnałem, a czy to tylko chwilowy wyskok czy zmiana trendu to dopiero kolejne miesiące pokażą.

   Usuń
 2. Moim zdaniem jesteśmy w jakiejś pierwszej fazie hossy. Oczywiście ciężko to jest przewidzieć. Giełda dyskontuje przyszłość. Myślę, że to jest związane z PPK. NO, ale zobaczymy.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń