środa, 27 marca 2019

EuCO - po znacznej przecenie

Europejskie Centrum Odszkodowań to jeden z liderów rynku dochodzenia odszkodowań za wypadki od ubezpieczycieli. Kurs po głębokiej przecenie znajduje się na minimach rocznych, a właściwie 10-letnich.Popatrzmy najpierw na kurs:

Z kapitalizacji blisko 300 mln zł zostało zaledwie 23 mln zł. Co się stało?

18 marca 2019 r. OFE Nationale-Nederlanden zmniejszył udział poniżej 10% (link).

Raport roczny zaudytowany będzie opublikowany 1 kwietnia 2019 r. i może on wyjaśnić kilka kwestii, ale zanim się pojawi kilka spostrzeżeń na podstawie dotychczasowych raportów.


Warto pamiętać, że w tej branży przychody pojawiają się również w wyniku powstania uprawdopodobnionych przyszłych należności np. na podstawie etapu sprawy sądowej i statystyki.
W polityce rachunkowości EuCO czytamy:
"Za przychody i zyski Grupa uznaje uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych o wiarygodnie określonej wartości", a dalej w raporcie o przychodach: "szacunki są przeprowadzone w sposób rzetelny, według najlepszej wiedzy specjalistów zatrudnionych w Grupie".
Zatem w należnościach mogą być ciągle sporne sprawy, które jednak w ocenie spółki statystycznie wskazują na prawdopodobieństwo uzyskania odszkodowania.


/dane w analizie za biznesradar.pl/

Widać, że spada marża ze sprzedaży brutto, czyli Grupa zarabia mniej z uzyskanych przychodów. Może to wynikać z nasycenia rynku firmami odszkodowawczymi i wzrostem konkurencji albo/i mniejszą skutecznością odzyskiwania odszkodowań. 
W raporcie widać, że spadła mocno rentowność kluczowego segmentu odszkodowań przedsądowych.


To przekłada się na niższe zyski.

* za 4 ostatnie kwartały (4k17-3k18)

Warto popatrzeć na bilans.
Należności dynamicznie rosną i nie jest to w ostatnich latach proporcjonalne do zmian przychodów. Cykl należności wzrósł. Również wartość ponad 400 dni jest zaskakująco wysoka i zdecydowanie wyższa od konkurencji (VOTUM ma 65 dni, AUXILIA 177 dni). Inna specyfika spraw czy inny model prawdopodobieństwa uzyskania odszkodowań?


W kwietniu 2017 roku EuCO wyemitowało 3-letnie obligacje za 50 mln zł - środki zostały przeznaczone głównie na zakup spółek.  

W czerwcu 2017 roku EuCO nabyło za 8,5 mln zł akcje EuCO Poręczenia SA od EuCO Broker sp. z o.o. Trzeba podkreślić, że udziałowcami EuCO Brokera są K.Lewandowski (Prezes EuCO, jeden z głównych akcjonariuszy EuCO SA) oraz M.Skomorowski (jeden z głównych akcjonariuszy EuCO SA). Kapitał własny EuCO Poręczenia na koniec 2016 roku wynosił 1,26 mln zł, przychody 1,3 mln zł, a zysk netto 0,85 mln zł.

W sierpniu 2017 roku EuCO nabyło za 25,4 mln zł 80% akcji EuCOcar SA również od EuCO Broker (wtedy już Krajowe Inwestycje Kapitałowe sp. z o.o.). Kapitały własne na koniec 2016 roku wynosiły 1,15 mln zł, przychody w 2016 roku 8,3 mln zł, zysk netto 1,17 mln zł.

"Wartość nabywanych akcji EuCOcar stanowi wartość godziwą ustaloną pomiędzy Stronami. Cena sprzedaży mieści się w przedziale określonym przez zewnętrzny podmiot, Value Advisors Sp. z o.o., która na zlecenie EuCO S.A. dokonała wyceny akcji spółki EuCOcar, w oparciu o założenia przedstawione przez EuCOcar oraz EuCO S.A." (link).

Czyli za 34 mln zł EuCO kupiło od osób powiązanych spółki o kapitale łącznie 2,4 mln zł. W bilansie wnip zwiększyły się o blisko 32 mln zł.

Ceny obligacji notowanych na Catalyst spadły poniżej poziomu nominalnego, co oznacza, że rynek wycenia je jako obarczone wyższym ryzykiem.

Podsumowanie
Jeżeli kurs i ceny obligacji mocno spadają w długim okresie to jest to istotny sygnał ostrzegawczy. 

/Analiza EuCO ukazała się 3 marca na Portalu Analiz/

7 komentarzy :

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, że usunąłem, ale nie chcę mieć ewentualnie spraw sądowych z kancelarią prawną.

   Zgadzam się, że OFE i TFI mogłyby aktywniej uczestniczyć w kontroli nad spółkami.
   Batalie sądowe trwają latami i potrzeba determinacji, żeby walczyć.
   Nie są to jednak proste sytuacje. Tu jest wycena niezależnej firmy, więc podstawa do tej ceny jest.

   Oczywiście np. GetBack i Altus też mieli niezależne wyceny przy kupnie EGB.

   Usuń
 2. Bardzo nieczyste zagranie z przejęciem tych spółek .

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezły wał z tą wyceną. Sprawdźcie sobie tę społkę Value Advisors Sp. z o.o w KRS. Podmiot już został wykreślony z KRS. Jest jeszcze spółka komandytowa gdzie organem reprezentacji jest spółka zoo o tej samej nazwie. W monitorze gospodarczym jest historia zmian. Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 222/2018 (5610) - Pozycja 1036606.
  DO REPREZENTACJI SPÓŁKI VALUE ADVISORS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W WARSZAWIE UPOWAŻNIONY JEST PREZES ZARZĄDU DZIAŁAJĄCY SAMODZIELNIE LUB DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU DZIAŁAJĄCYCH ŁĄCZNIE. AKTUALNIE ZARZĄD KOMPLEMENTARIUSZA - VALUE ADVISORS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W WARSZAWIE - JEST DWUOSOBOWY W OSOBIE PANI KATARZYNY OSOWSKIEJ, KTÓRA PEŁNI FUNKCJĘ PREZESA ZARZĄDU ORAZ OSOBIE PANI KARINY OLBRYŚ, KTÓRA PEŁNI FUNKCJĘ CZŁONKA ZARZĄDU. Można się domyślać co tam się mogło wydarzyć..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest tak.
   Są 2 spółki o tej samej nazwie i adresie. Jedna wykreślona w październiku 2016, ale druga istnieje. KRS 0000611682

   Usuń
 4. Fajny reportaż ostatnio oglądałem o tego typu firmach. Oczywiście zaznaczam, że nie chodzi mi o Euco. "Świetny biznes" spółka prowadziła:

  http://www.odszkodowania.info.pl/?p=2335

  Firma podpisywała umowy z poszkodowqnymi. Mieli dostawać 18-20% za kwotę uzyskaną z procesu odszkodowawczego...Zatrudnili bardzo dobrze wyszkolonego słupa do odbierania telefonów...Ściemniać umiała (pewnie po jakichś głupich szkoleniach). Kasa od ubezpieczycieli spływała do firmy-cała. A cwaniaczki nie oddawali pieniędzy z odszkodowania klientom, którym się należała. Później firma się zwijała i zmieniała nazwę.

  A co do tej wyceny spółek przejmowanych przez Euco od "szwagrów"-to racja...ale nie ma co daleko szukać: spółki giełdowe same wybierają i opłacają biegłych rewidentów do oceny sprawozdań...czyli to jest ich klient. Błąd jest systemowy z samego założenia.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Najlepiej zatrudnić jakiegoś dobrego prawnika z własnej inicjatywy-niż bawić się w tego typu głupoty. Choć jak utrzyma się 4 zł-to zagrywka spekulacyjna może nie być głupia. Tym razem chodzi mi o Euco.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń