środa, 13 marca 2019

ULTIMATE GAMES - wyniki 4k18 poprawione przychodami finansowymi

Pomimo, że zysk netto w 4k18 był najwyższy w historii to jednak wpływ na to miały zdarzenia jednorazowe - sprzedaż akcji spółek stowarzyszonych.


ULTIMATE GAMES to spółka z grupy PlayWay i to jest jej olbrzymi atut. Podstawowym celem było wydanie gry Ultimate Fishing (stąd haczyk w logo), jednak obecna działalność to również portowanie i wydawanie niskobudżetowych gier z grupy PlayWay.Wyniki 4 kwartału raczej musiały rozczarować inwestorów, gdyż pomimo kontynuacji sprzedaży wydanej w sierpniu 2018 r. gry Ultimate Fishing, wydaniu w listopadzie dodatku Marine Lake oraz kilku premier gier wyniki na działalności operacyjnej nie powalają.


Po mocnym 3k18 można było oczekiwać dalszego wzrostu, a okazało się, że jest słabiej niż kwartał wcześniej.
Sporo debiutów, ale małych gier, które przyniosły niewielki dochód.Jak widać największy przychód wygenerowała gra Ultimate Fishing, ale to tylko 1,0 mln zł w całym 2018 roku. Gra w pełnej wersji debiutowała na Steam (wersja PC) w sierpniu 2018 roku (wczesny dostęp był w listopadzie 2017 r.) i sprzedała się w 50 tys. kopii.

Pozostałe gry przyniosły nie więcej niż 200 tys. zł przychodu i to jest chyba lekkie rozczarowanie. Pytanie, jaką skalę produkcji takich gier musi mieć Ultimate Fishing, aby uzasadnić wycenę ponad 100 mln zł. 


Przychody w 4k18 wyniosły 1 151 tys. zł, w tym sprzedaż produktów i usług 954 tys. złEBIT w 4k18 wyniósł zaledwie 454 tys. zł i był niższy od osiągniętego w 3k18.

Dzięki sprzedaży akcji w spółkach stowarzyszonych Art Games Studio i Blue Fox Games ULT uzyskała przychody finansowe 530 tys. zł, co mocno poprawiło jej zysk netto, który w 4k18 wyniósł 761 tys. zł.

Ze względu na to, że część przychodów to księgowa "zmiana stanu produktów" to przepływy operacyjne były istotnie niższe od wykazywanego zysku.Sytuacja płynnościowa jest bardzo dobra - spółka na koniec roku miała 1,66 mln zł, a w styczniu 2019 r. z emisji pozyskała ok. 3 mln zł.Kapitalizacja 105 mln zł. Wskaźnik C/Z=52.

Oczywiście w gamedevy nie inwestuje się pod wyniki, ale pod premiery. Tu była w marcu 2019 r. premiera Hard West na Nintendo Switch dobrze przyjęta i każdy akcjonariusz liczy na duży sukces jakiejś kolejnej gry.
Kilkanaście gier ma być również dystrybuowane w Chinach.

6 komentarzy :

 1. Zapewne obserwujesz notowania Vidisu. W sprawozdaniu po walnym napisałeś, że prezes nie widzi zagrożenia sypania akcjami po podziale majątku wśród akcjonariuszy. Na moje widać w arkuszu sprzedającego, który cały czas czuwa z akcjami. Popytu brak więc taki stan może potrwać długo. czy prezes się pomylił?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam się nic nie dzieje. Jedyne oferty to animator rynku.

   Usuń
  2. i to jest brutalne, po stronie popytu dwa zlecenia, czyli poza animatorem jedno, JEDNO. Tak to wygląda od dłuższego czasu. Gdyby chociaż płacili dywidendy a tak idzie w rozwój... zobaczymy kiedy przyjdzie im chęć się dzielenia, tylko po co?

   Usuń
  3. Na WZA Prezes zapowiadał wypłatę po zakończeniu kolejnego roku.

   Usuń
 2. Dlatego w takie spółki się nie wchodzi małe obroty i ciężko wyjść, po wpisie o Pragma Faktoring zasugerowałem się i już wiszę ze stratą. Dlatego lepiej polegać na swoich doświadczeniach i mózgu niż papugować ruchy które nic dobrego nie przynoszą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że trzeba polegać na swoim mózgu. Brawo!
   Również zwalanie odpowiedzialności za własne decyzje na innych, na wpisy, na to, co ktoś powiedział to typowe wypieranie.
   to taka psychologiczna zasada - "Ja jestem odpowiedzialny za sukces, inni za moje porażki"

   Usuń